Staff

 

FOSLA ACADEMY STAFF PROFILE

 

S/N

STAFF NAMES

ACADEMIC QUALIFICATION

DESIGNATION

1.

Josephine E. Ebhodaghe

Bsc. Ed (Chem)/Msc. Industrial chemistry, M.Ed Edu. Psycho. (in view).

Principal

2.

Moses Ayuba Pwul

NCE,BA (Industrial Design)

Head of Administration

3.

Ibrahim M. Lawal

Ba.Ed ( M.Ed )Islamic Religion studies

Team Manager /Acting Head of Academy

4.

Abdullahi B. Musa

B. Eng Civil

Project Manager

5.

Ukaegbu C. Amaka

NCE/ Bsc. Social Studies /computer studies/Library science

Liberian

6.

Ideji Gloria

Bsc. Human Nutrition/PGDE

Head of Department (Entrepreneur)

7.

Wilson Nsikak Etim

B.Ed Guidance and Counselling

Examination Officer

8. Okoliko Brahim M.

HND Electrical Elec./PGDE

Head of Department ( Science)
9.   Barr. Jamil A. Abdullahi B.LLB, Law School

School Legal Adviser

10.

Adejoh.S. Sunday

Bsc. Ed Geography

Store Officer                       

11.  Lami Zainab Ali  Bsc. Bus. Administration  Purchasing Officer                                    
12. Ugwueke Francisca B.Sc English

Teacher

13. Ede Amaechi Bsc. (Ed) Political Science Edu.

Teacher

14.

Komolafe Sarah O.

Bsc. (Ed) Accounting Teacher
15. Allo Damina HND/PGDE/ Agric Science

Teacher

16.

Munirat B. Mohammed

NCE IRS/Social Studies

Teacher

17.

Lucy Joseph

NCE Business Education

Teacher

18.

Sabina Agba

B. A. French

Teacher

19.

Gbawuan Dominic

NCE CRS/Government

Teacher

20.

John Oloche Enokela

NCE PHE

Teacher

21.

Emelogu Goodluck Nwazuo

National Diploma (Accounting)

Bursar

22.

Juliana Ezekiel

JCHEW (Junior Community Health Extension Worker)

Nurse

23.

Mathias Yakubu

Diploma In Business Administration

Secretary

24.

Jamila Balaraba Abubakar

B. A. Sociology

Clerical Assistance

25.

Ishiaka Ademu

B.Sc Sociology

Driver

26.

Alih Mohammed

SSCE

Driver

27.

Igbuku Christopher

SSCE

Asst. Coach

28.

Mary Banny Godspower

NABTEB, NIS CAFE Grade1 Ref.

Coach

29.

Harun Chidawa

SSCE

Driver

30.

Helen Titus

SSCE

Cook

31.

Helen Asogwa

SSCE

Cook

32.

Comfort Joseph

SSCE

Cook

33.

Charity Kanu

Basic Nursing

Matron

34.

Mathew Bilmadim

SSCE

Gardiner

35.

Helen Joseph

FLSC

Cleaner

36.

Esther Sunday

SSCE

Cleaner

37.

Ibrahim Egbunu

B. Eng Agric & Bio Resource

Higher Maintaining Officer

38.

Gilbert Igwe

SSCE, NIS (Basic Coaching)

Head Coach

39. Ogbu Egbe SSCE Security
40. Daniel Sonome SSCE Security
41. Gyang Dalyop SSCE Security
42. Benjamin Adasu SSCE Security
43. Martina Hassan SSCE Security
44. Bako Awal Jeremiah SSCE Security
45. Peter Bulus SSCE Security
46. Pius Omaebogwu SSCE Security
47. Stephen Agbala SSCE Security
48. John Moses FSLC Security